Czym kierować się przy wyborze obrączek?Czym kierować się przy wyborze obrączek?
Porady ślubneCzym kierować się przy wyborze obrączek?


W przypadku biżuterii w pierwszej kolejności  stawia się na względy estetyczne. Dopiero potem zwraca się uwagę na trwałość i praktyczność. Obrączki mają służyć wiele lat i są noszone codziennie. Z tego powodu powinny odznaczać się o wiele większą trwałością i praktycznością w użytkowaniu niż inna biżuteria. Dokonując wyboru dobrze jest zapytać sprzedawcy jak obrączka zachowuje się z upływem czasu i jakie są możliwości jej odnowienia w przyszłości.

Próba

Próba jest związana bezpośrednio z trwałością. Im niższa próba tym wyższa trwałość. Czyste złoto jest metalem bardzo miękkim, podatnym na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym potrzebny jest kompromis. Optymalna jest tzw. "czternastka", która w nomenklaturze jubilerskiej ma różne nazwy (585, 14 karatów, próba numer 3 i inne). Obrączki wykonane ze złota w tej próbie oferowane są w przystępnych cenach, a przy tym charakteryzują się wysoką trwałością i nienaganną estetyką.

Obrączki z kolorowego złota

Przy obrączkach z kolorowego złota należy zwracać uwagę czy kolorowe elementy są w istocie wykonane z kolorowego złota czy tylko powierzchniowo barwione przez nałożenie odpowiednich powłok galwanicznych. Najlepszy zakup obrączek, to taki w którym każdy element jest wykonany ze złota w określonym kolorze. Dobrze połączone elementy obrączki nie powinny wykazywać w miejscu połączenia przebarwień, szczelin czy wżerów. Białe złoto może być dodatkowo rodowane.

Wzór na obrączce - diamentowaniePodejmując decyzję o zakupie obrączek diamentowanych należy zwrócić uwagę, by obrączka ze wzorem była wykonana tzw. metodą bezszwową. Jeżeli nie to o wiele bardziej narażona jest na uszkodzenia. Każdy nacisk podczas normalnego użytkowania, mogą spowodować jej zniszczenie. Ponadto może się ścierać zewnętrzny wzór.Waga obrączek

Masa obrączki ma bezpośredni wpływ na wygodę użytkowania i jej trwałość.  Trzeba porównywać wagę wyrobu. Obrączki znacznie tańsze będą po prostu cieńsze lub puste wewnątrz.  Zbyt cienka obrączka potrafi odkształcić się na palcu nawet podczas normalnego użytkowania ponieważ mają osłabioną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Wybór sklepu

Dobrze jest  porównać parę ofert z różnych sklepów. Dobry sprzedawca potrafi nam wyjaśnić różnicę pomiędzy poszczególnymi modelami, ich zalety, ale również problemy, które mogą się pojawić podczas użytkowania niektórych wzorów. Na pewno dokonując wyboru salonu jubilerskiego warto zapytać, czy firma dysponuje własną pracownią umożliwiającą na miejscu i "od ręki" korektę rozmiaru czy odnowienie powierzchni obrączek. Na ogół klienci nie zdają sobie sprawy jak to jest ważne. Prędzej czy później korekta rozmiaru będzie potrzebna i wówczas może się okazać, że takiej możliwości nie ma. Dlatego dobrze jest przy wyborze salonu kierować się nie tylko ceną, ale również renomą firmy i zapewnieniem możliwości korekty rozmiaru i odnowienia obrączek w przyszłości.

Białe złoto

Biały kolor uzyskuje się najczęściej przez dodatek niklu lub palladu. Termin "białe złoto" jest wyłącznie nazwą handlową. Właściwości fizyczne i chemiczne "białego złota" praktycznie nie różnią się od złota żółtego. 14-karatowe "białe złoto" zawiera tyle samo czystego złota co "złoto żółte".  Złoto palladowe jest droższe, ale nie powoduje uczuleń. Gdy ktoś ma skłonności do alergii dobrze jest upewnić się, że zastosowane w obrączkach białe złoto nie zawiera niklu.  Aby poprawić estetykę wyrobu i uzyskać śnieżno-białą barwę wielu producentów pokrywa obrączki z białego złota warstwą rodu. Niestety taki zabieg nie jest trwały - rod z czasem się ściera. Dlatego wybierając takie obrączki należy pytać sprzedawcę, czy jest możliwość odnowienia obrączek w przyszłości i nałożenia nowej powłoki rodu.

PodsumowanieObrączka powinna mieć kształt idealnego okręgu, a na jej obwodzie nie powinno być śladów nacięć, zarysowań i przebarwień. Jeżeli jest wielokolorowa to należy zwrócić uwagę na połączenie kolorowych elementów ze sobą. Na obrączce nie powinniśmy dostrzegać gołym okiem przebarwień czy szczelin w miejscu połączenia. Trzeba także pamiętać o kłopotach związanych ze zmianą rozmiaru obrączki.Znacznie lepsze są obrączki wykonane techniką bezszwową. Taka obrączka jest wykonana z litego materiału bez łączenia na obwodzie. Dlatego dokonując zakupu warto zapytać jaką techniką wykonane są obrączki. Niektóre wady w formie pęknięć czy pęcherzy odlewniczych pojawiają się dopiero podczas użytkowania. Dlatego powinniśmy również zapytać czy kupowane obrączki objęte są gwarancją i jaki jest jej zakres.

Drużbowie i ich obowiązki

Bliska osoba na ślubie - druhna

Obowiązki druhny

Pamiatka nowożeńców z nocy poślubnej

Co zrobić z dziećmi na weselu?

Co zrobić z prezentami ślubnymi?

Czym kierować się przy wyborze obrączek?

Bezalkoholowe wino na przyjęciu

Dobry fotograf na Wesele

Dokumenty niezbędne do zawarcia ślubu kościelnego

Dobrowolna ofiara w kościele

Podróż poślubna

Jaki wpływ ma data ślubu na szczęście w małżeństwie?

Problem nadwagi przed ślubem

Sposób na wyleczenie faceta z zazdrości

Jaką suknię ślubną wybrać na ślub cywilny?

Na ślub w czerwieni

Jaką suknię ślubną wybrać? Nową czy wypożyczoną?

Zabawa w karetę

Zabawa z krzesłami

Labado

Konkurs tańca

Pociąg

Zakręcony

Zabawa w Świstaki

Chłopiec czy dziewczynka

Poznajmy się

Zabawa w wózek

Pocałunek

Balony

Sznurek

Buciki

Życzenia weselne

Stres przed ślubem?

Przygotowania do ceremoni ślubnej

Sypialnia dla Pary Młodej

Kilka obyczajów weselnych

Oprawa muzyczna

Samochód

Fotograf ślubny

Kamerzysta

Dokumenty potrzebne do zawarcia ślubu kościelnego

Zapowiedzi przedślubne w kościele

Jaką suknię wybrać?

Prezent w formie gotówki

Lista prezentów

Prezent niespodzianka -trafiony czy nie?

Wyroby ze szkła

Alkohol jako prezent ślubny

Jak żyć z maminsynkiem?

Druchenki

Kto płaci za ślub?