KamerzystaKamerzysta
Porady ślubneKamerzysta


Wybór odpowiedniego kamerzysty na ślub nie jest zadaniem łatwym. Trzeba najpierw poznać kilka podstawowych cech jakimi powinien legitymować się dobry filmowiec. Nasz portal postara się Państwu przybliżyć ten problem i dać kilka cennych wskazówek.

Gdzie szukać?

Szukanie dobrego specjalisty w dziedzinie filmowania uroczystości rangi ślubu i wesela, to żmudna praca. Często przy wyborze kamerzysty sugerujemy się zdaniem swoich znajomych i bliskich. Jeżeli jednak nie dysponujemy taką możliwością, to pozostaje nam szukanie wśród ofert prasowych, internetowych, itd.

Jak znaleźć dobrego fachowca w tym względzie? Najlepsze rzecz jasna będą sprawdzone firmy, działające na rynku od lat, dysponujące nieposzlakowaną opinią. Dokonując wyboru kamerzysty powinniśmy zasięgać opinii w różnych źródłach. Radzimy omijać szerokim łukiem rozmaite fora internetowe, gdyż większość z zawartych tam opinii to przebiegłe manipulacje i gierki konkurujących firm Dlatego od nieznajomych suflerów lepsi będą znajomi, którzy z kamerzystą ślubnym mieli już styczność i co więcej widzieliśmy film, którego on był autorem.

Ceniony kamerzysta powinien posiadać dobrej jakości kamerę cyfrową wraz ze specjalistycznym oświetleniem i przystosowanym do celów montażowych komputerem. Dobrej klasy filmowiec powinien mieć dwie kamery. Dzięki temu kamerzysta dysponuje dwoma różnymi ujęciami tej samej sytuacji, co daje duże możliwości podczas montażu. Dwie osoby filmujące, łatwiej uchwycą najlepsze momenty z wesela. Ma to również znaczenie dla dźwięku materiału, ponieważ kamera ustawiona w tle ogarnia ogół, zaś ujęcia z bliska tylko jedną kamerą mogą wprowadzać drażniące szumy. Posiadanie drugiej kamery, to również niewątpliwy atut gdy zawodzi pierwsza z nich.

Czym charakteryzuje się dobry film z wesela?

Przed podjęciem decyzji komu zlecić wideofilmowanie ślubne, warto przeprowadzić mały rekonesans i obejrzeć wcześniejsze dokonania filmowca. Jak powinien być wykonany najważniejszy materiał filmowy w Waszym życiu? Każdy film z wesela powinien zawierać kilka stałych elementów. Szkielet takiego materiału powinny stanowić: błogosławieństwo, przyjazd młodych do kościoła, ceremonię ślubu, pierwszy toast, pierwszy taniec, oczepiny oraz fragmenty weselnej biesiady. Coraz częściej wplatane są różnorakiego rodzaju wypowiedzi gość tej wyjątkowej uroczystości. Na ogół z ich ust w takiej chwili płyną życzenia dla Młodej Pary. Wszystkie te elementy złożone w jedną całość muszą współgrać w odpowiednich proporcjach. Stawianie na piedestał któregoś z powyższych elementów może zachwiać płynność i dynamikę filmu.

Dynamika filmu jest bardzo istotna, jeśli chodzi o materiał weselny. Powinien on być skonstruowany w taki sposób, by unikać dłużyzn i monotonii. Zbyt duża ilość przestojów sprawia, że film najzwyklej w świecie staje się nudny jak flaki w oleju. Aby urozmaicić widzowi oglądanie tej pamiątki weselnej, fachowcy przeplatają film zdjęciami z dzieciństwa Pary Młodej, materiałami plenerowymi (podobnie jak w fotografii). Duże znaczenie ma również dobór odpowiedniej ścieżki muzycznej. Jeżeli mamy jakieś konkretne życzenia w tym względzie, to warto pokusić się skierowanie kilku uwag do montażysty, by zastosował je w praktyce.

Ile to kosztuje?

Różni kamerzyści stosują przeróżne sposoby wyceny swojej pracy. Często ostateczna kwota zależy od długości filmu, a innym razem od ilości elementów dodatkowych (typu np. plener) umieszczonych w filmie. Rozwiązania są dwa jeśli chodzi o obróbkę zebranego materiału, możemy zamówić niemalże „surowy” film, pobieżnie zmontowany za symboliczne pieniądze, albo porządnie poskładany materiał za zdecydowanie większe pieniądze. Wpływ na cenę ma również to ilu kamerzystów będzie obsługiwać uroczystość, a czasem też każda dodatkowa godzina filmowania po oczepinach jest wliczana do początkowo ustalonej sumy. Pamiętajmy również, że jeśli wynajmujemy kamerzystę spoza naszego regionu, to możemy się spotkać z bonusową opłatą za dojazd, a czasami też konieczne może być wynajęcie noclegu dla strapionego pracą kamerzysty.

Dobry kamerzysta, podobnie jak fotograf, musi zainwestować tysiące złotych w swój sprzęt, a potem jeszcze poświęcić mnóstwo czasu na sam montaż filmu. Są to działania czasochłonne i wymagają dużej precyzji. Dlatego taka praca kosztuje. Dobrego kamerzystę można wynająć już za 2500 zł i wzwyż. Poniżej tej kwoty musimy liczyć się z tym, że nasz pamiątkowy film może posiadać pewne usterki.

Drużbowie i ich obowiązki

Bliska osoba na ślubie - druhna

Obowiązki druhny

Pamiatka nowożeńców z nocy poślubnej

Co zrobić z dziećmi na weselu?

Co zrobić z prezentami ślubnymi?

Czym kierować się przy wyborze obrączek?

Bezalkoholowe wino na przyjęciu

Dobry fotograf na Wesele

Dokumenty niezbędne do zawarcia ślubu kościelnego

Dobrowolna ofiara w kościele

Podróż poślubna

Jaki wpływ ma data ślubu na szczęście w małżeństwie?

Problem nadwagi przed ślubem

Sposób na wyleczenie faceta z zazdrości

Jaką suknię ślubną wybrać na ślub cywilny?

Na ślub w czerwieni

Jaką suknię ślubną wybrać? Nową czy wypożyczoną?

Zabawa w karetę

Zabawa z krzesłami

Labado

Konkurs tańca

Pociąg

Zakręcony

Zabawa w Świstaki

Chłopiec czy dziewczynka

Poznajmy się

Zabawa w wózek

Pocałunek

Balony

Sznurek

Buciki

Życzenia weselne

Stres przed ślubem?

Przygotowania do ceremoni ślubnej

Sypialnia dla Pary Młodej

Kilka obyczajów weselnych

Oprawa muzyczna

Samochód

Fotograf ślubny

Kamerzysta

Dokumenty potrzebne do zawarcia ślubu kościelnego

Zapowiedzi przedślubne w kościele

Jaką suknię wybrać?

Prezent w formie gotówki

Lista prezentów

Prezent niespodzianka -trafiony czy nie?

Wyroby ze szkła

Alkohol jako prezent ślubny

Jak żyć z maminsynkiem?

Druchenki

Kto płaci za ślub?